Видалення зубів

Хірургічна стоматологія – розділ медицини, пов’язаний з оперативним втручанням у м’які та тверді тканини ротової порожнини. Кількість видів оперативних втручань та способів їхнього виконання в ротовій порожнини – досить велика. Ми ж розглянемо лише деякі з них. Наша стоматологічна клініка має все необхідне обладнання для проведення хірургічних операцій в області стоматології. Будь-яка операція, що виконується в стоматологічній клініці, незалежно від того, чи є це видалення зубів або імплантація, здійснюється дбайливо та із застосуванням анестезії.

Видалення зубів (видалення кореня зуба) –найбільш відома для пацієнтів, серед інших, хірургічна маніпуляція, здійснювана в ротовій порожнині. Суть її полягає у видаленні зуба або його частини з щелепної кістки за допомогою спеціальних, адаптованих для різних зубів та ситуацій в ротовій порожнині, інструментів.

Операція з видалення зубів здійснюється, за можливості, максимально атравматично, незалежно від складності (тобто, з мінімальним пошкодженням тканин оточення). Це є необхідним для профілактики ускладнень у період реабілітації, більш швидкого загоювання операційної рани та зменшення розміру кісткового дефекту на місці видаленого зуба. Останнє є дуже актуальним в разі подальшої імплантації, коли є важливим кожен міліметр кісткової тканини на місці видаленого зуба. І, звичайно, видалення зубів, як і будь-яка хірургічна маніпуляція проводиться під ефективним знеболюванням.

Показання до видалення зубів

  1. Сильне руйнування коронкової частини зуба
  2. Дистоповані (такі, що знаходяться не на своєму місці) зуби.
  3. Значний нахил зубів, висування, що заважає протезуванню та (або) травмування сусідніх м’яких тканин (є характерним для зубів «мудрості»).
  4. Перелом кореня зуба внаслідок травми.
  5. Ускладнення доступу для ефективного лікування (є характерним для зубів «мудрості»).
  6. Неможливість або неефективність ендодонтичного навчання (лікування кореневих каналів).
  7. Пародонтит важкого ступеню.
  8. Ортодонтичні показання

Протипоказання до видалення зубів

  • серцево-судинні захворювання на стадії декомпенсації
  • нещодавно (до року) перенесений інфаркт міокарда
  • цукровий діабет у стадії декомпенсації
  • гострі вірусні респіраторні захворювання
  • стоматити та інші інфекції в ротовій порожнині
  • загострення психічних захворювань.

Слід пам’ятати, що видалення зубів це ХІРУРГІЧНА операція з усіма властивими їй побічними ефектами та ускладненнями, а, враховуючи специфіку розташування операційної рани (ротова порожнини, в якій за нормою, якщо вірити деяким авторам, «мешкає» більше 350-400 різних видів мікроорганізмів, в тому числі й патогенних), процес загоювання може проходити з розвитком різних запальних процесів. Щоб зменшити ризик запалення лунки після видалення зубів, пацієнтам слід дотримуватися певних правил, рекомендованих лікарем.

Пам’ятка пацієнтові після видалення зубів

Заборонено

  • постійно спльовувати та витягувати кров з лунки
  • вживати гарячу їжу
  • здійснювати важкі фізичні навантаження (заняття спортом)
  • палити
  • встромляти сторонні предмети до лунки
  • самостійно знімати шви

Дозволяється

  • застосовувати холод не більше 2 годин (та не постійно)
  • вживати теплу, рідку їжу
  • приймати знеболювальні та протизапальні препарати (за призначенням лікаря!!!)

Операції для збереження зубів

Гемісекція

Гемісекція – видалення частини зуба з коренем (наприклад, на одному з коренів знаходиться джерело хронічної інфекції, що не піддається лікуванню; власне він і має бути видалений). Це дозволяє використати другу половину зуба в якості опори для протезування. Окремий випадок гемісекції – коронорадіальна сепарація. Проводиться в разі наявності джерела запалення між коренями зуба. При цьому зуб розпилюється посередині і утворюються, так би мовити два окремі зуба, які пізніше покриваються коронками. Джерело запалення при цьому «самоліквідується».

Цистотомія

Цистотомія, цистоектомія – операція з видалення кісти повністю, або її частини, залежно від показань. Дуже часто така операція здійснюється з одномоментною резекцією верхівки кореня.

Резекція верхівки кореня

Суть операції полягає у видаленні частини кореня, що є джерелом хронічної інфекції. Це робиться у випадках неуспішності або неможливості ендодонтичного лікування кореневих каналів, за наявності кіст, гранульом та ін.